• Adres

    Fahrettin Kerim Gökay Cad.
    No:206, Kadıköy/İstanbul

  • Telefon

    (0216) 565 14 87

Kış Lastiği Uygulaması

1Nisan
Kış Lastiği Uygulaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor. Türkiye genelinde kış lastiği uygulaması her yılım1 Aralığında başlar

 ve 1 Nisan da sona erer.

 

Yetkililer lastik değişim kuyruklarının yaşanmaması için kış lastikleri değişimini son ana bırakmamaları konusunda sürücüleri uyardı. Kış lastikleri teknik olarak – 7 dereceye kadar olan havalar için uygun olduğunu belirten yetkililer, "Kış lastiğinin hem bireylerin mal ve can güvenliğini korurken hem de yol ve trafik sorunlarının ortaya çıkmasını önleyen bir uygulamalıdır. – 7 derece altında havalarda ise karsız bir yol trafiği için daha az hız yapılmalıdır. Kar var ise de mutlaka zincir takılarak önlem alınmalıdır." dedi.

 

KIŞ LASTİĞİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kış lastikleri desen ve doluluk oranı olarak klasik lastiklerden daha az olup yolda ki kar su ve buz gibi maddelerin oluklardan dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Sırt kısmında yer alan kılcal damarlar ve omuz Kısımında ki dişli yapılar sayesinde yüzeylerde ilave çekiş sağlayarak yola daha iyi tutunmaktadır.

Whatsapp Üzerinden Anında Teklif Alın