2021 Yılı Araç Muayene Ücretleri

  • Anasayfa
  • 2021 Yılı Araç Muayene Ücretleri
2021 Yılı Araç Muayene Ücretleri

2021 Yılı Araç Muayene Ücretleri

Araç muayene ücreti, TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenerek kamuoyuna açıklanır. Günümüzde her ilde araç muayene istasyonları olduğu gibi çoğu ilçede de söz konusu merkezler mevcuttur. Aracın zorunlu muayenesini yaptırmak isteyen araç sahipleri TÜVTÜRK resmi internet sitesinden randevu almayı müteakip belirlenen gün ve saatte araçlarını muayeneye götürebilirler.

Araç muayenesi, Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesi gereği tüm araçlar tarafından yaptırılması gereken bir işlemdir. Araç muayenesi ticari araçlar için 1 yıl, diğer araçlar için 2 yıl geçerlidir. Araç muayenesi yaptırıldığında aracın ruhsatına görevliler tarafından, ne zaman muayenenin son günü olduğunu belirten barkod yapıştırılır. Söz konusu sürenin aşılmasına rağmen araç muayenesinin yaptırılmaması durumunda cezai yaptırımla karşılaşılır. Trafik denetimlerinde araç muayene tarihinin geçmiş olması tespit edilirse, söz konusu işlemler uygulanır. Araç muayenesi, zorunlu olmasının yanında aynı zamanda aracın güvenli şekilde kullanılması için de bir güvencedir. Araç muayenesinden sorunsuz şekilde geçen aracınıza aynı zamanda kasko sigortası da yaptırırsanız, güvenlik anlamında tüm tedbirleri almışsınız demektir.

Araç muayene ücretleri her yıl güncellenmektedir. Bu kapsamda araç muayene ücreti 2021 yılı için 372,88 TL olarak belirlenmiştir. TÜVTÜRK tarafından yapılan muayene sonucunda araca kusursuz, kusurlu ya da hafif kusurlu rapor verilir. Kusursuz rapor verilmesi, aracınızda herhangi bir sorunun olmadığı anlamına gelir. Hafif kusurlu rapor verilmesi durumunda, aracın muayeneden geçmemesi söz konusu değildir. Bu raporla da araç, muayeneden geçmiş sayılır. Fakat muayene sonrasında aracınıza kusurlu raporu verildiyse; araç, muayeneden kalmış demektir. TÜVTÜRK görevlileri tarafından belirlenen problemlerin giderilmesi sonrasında araç tekrar muayeneye girmelidir. 2021 araç muayene ücreti, aracın niteliğine göre değişir. Bu kapsamda araç cinslerine göre muayene ücreti aşağıda belirtilmiştir:

  • Otomobil, kamyonet, minibüs, römork ya da yarı römork araçlar için 372,88 TL
  • Kamyon, otobüs, tanker ve çekiciler için 462,56 TL
  • Traktör ve motosikletler için 189,98 TL

Araç muayene gecikme ücreti 2021 yılı için her ay % 5 oran olacak şekilde belirlenmiştir. Önceki yıllarda da söz konusu oran aynıdır. Araç cinslerine göre bu oran değişmez, tüm araçlara aynı oran uygulanır. Hesaplamalarda araç muayene ücretinin güncel verilerinin baz alınması gerekir. 
Bu Yazıyı Paylaş:

Facebook Twitter Linkedin Reddit Tumblr

×  WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya bize info@ulusoysigorta.com.tr adresine bir e-posta gönderin.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?