Araç Değer Kaybı Nedir? Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

  • Anasayfa
  • Araç Değer Kaybı Nedir? Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?
Araç Değer Kaybı Nedir? Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç Değer Kaybı Nedir? Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı, kazaya karışan ve bu kaza sebebiyle onarım gören araçların ikinci el piyasa değerinde meydana gelen maddi kaybı ifade etmektedir. Kaza sonucu hasar gören araç, tamamen ve en düzgün şekilde tamir edilse dahi, araçta güncel değer kaybı meydana gelecektir. Bu aracın, emsallerine göre satışı zorlaşır ve ikinci el değeri düşen araç, daha düşük bir fiyata satılmak zorunda kalır.

 “Değer kaybı için bize ulaşın en hızlı şekilde aracınızın kaybolan değerini geri kazanalım.” (ULUSOY SİGORTA)

Araç Değer Kaybını Kimler Talep Eder?

Kazanın meydana gelmesinde kusuru bulunmayan araç sürücüsünün aracında meydana gelen zararını karşılamakla yükümlü olan taraf, kazaya kusuruyla sebep olan araç sürücüsüdür. Dolasıyla araç değer kaybına ilişkin talepler meydana gelen kazada haksız (kusurlu) olan araç sürücüsüne ve dolayısıyla da trafik sigortasına karşı öne sürülecektir. Bu talepler, sigorta şirketine karşı yazılı olarak öne sürülmelidir.

Araç değer kaybı için zaman aşımı süresi nedir?

Meydana gelen bir trafik kazasında kusur olmayan sürücüsü, aracında oluşan değer kaybının giderilmesi için sigorta şirketine karşı kazanın meydana geldiği tarihten itibaren 2 yıl içinde başvurulmalıdır.

Araç Değer Kaybı Hesaplanması?

Değer kaybı hesaplaması yaparken dikkate alınan bazı kriterler bulunuyor. Bu kriterler sonucunda da ne oranda bir değer kaybı tazmin edeceğiniz hesaplanmış oluyor. Bunlar arasında;

·   Aracınızın markası modeli

·   Aracınızın model yılı

·   Aracınızın kilometresi

·   Trafiğe çıktığı tarih

·   Aracınızın piyasa değeri gibi bazı kriterler göz önünde bulundurulur.

Araç değer kaybı başvurusunu kaza tarihinden itibaren 2 sene içinde yapmak gerekiyor, aksi takdirde bu haktan mahrum kalırsınız. Değer kaybı için haklı olduğunuz durumda karşı tarafın sigorta şirketine başvuruda bulunulduğunda, trafik sigortası kazada sorumluluğu olmayan ya da en az sorumluluğu olan kişinin değer kaybını karşılıyor. Eğer kazada sorumlu siz iseniz bu durumda trafik sigortasından tazminat talep edemezsiniz. Poliçenizde mevcutsa kasko yaptırdığınız sigorta şirketine başvurabilirsiniz. 2010 yılında çıkan Yargıtay kararına bağlı olarak, gerekli şartları sağlıyorsanız sigorta şirketleri kaybınızı ödeme zorundadır. Talebiniz sonrası 15 gün içinde yanıtlanması ve ödemenizin yapılması gerekir. Eğer cevap alamazsanız ya da ödemeniz geri çevrilirse, sigorta tahkim komisyonuna başvurma ya da dava açma gibi hukuki yollara başvurabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaş:

Facebook Twitter Linkedin Reddit Tumblr

×  WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya bize info@ulusoysigorta.com.tr adresine bir e-posta gönderin.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?