İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) Nedir?

  • Anasayfa
  • İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) Nedir?
İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) Nedir?

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) Nedir?

Gündelik hayatta meydana gelebilecek kusurlu trafik kazalarında karşı tarafa verilen zarar bazı zamanlarda trafik sigortası limitlerini aşabilmektedir. Yetersizlik durumları maddi olarak insanların karşısına çıksa bile bazı durumlarda hayati konular için de bu durumlar geçerli olabilmektedir. Bu tür durumlar ile karşılaştığınız zaman ortaya çıkabilecek hasarı kusurlu kişi veya kişiler yerine Motorlu Kara Taşıtları Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) karşılığında sigorta şirketi karşılamaktadır. İhtiyari Mali Mesuliyet özetle bir sigorta çeşididir ve isteğe bağlı ek bir teminat olarak değerlendirilmektedir.

Maddi ve fiziksel zararlar trafik sigortasının yetersiz kaldığı durumlarda İMM tarafından karşılanır. Sigortalı kişi aynı zamanda haklı taleplere karşı korunurken yersiz ve aşırı taleplere karşı da korunur.

Kasko poliçelerinizin içinde de olan bu teminata lütfen dikkat edin ortalama olarak 100.000 TL – 200.000 TL arasında yapılması yeterlidir bu kapsamda.

İMM sigortası, Türkiye sınırları dahilinde geçerli olan bir sigortadır. İMM sigortasının genel şartları arasında manevi tazminatlar da bulunabilmektedir. Manevi hasarların ölçümü zor olabileceği için güvence ayrıca teminatlarda belirtilmelidir. Manevi teminat eklenen sigortalarda aylık ödemelerde belirli farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. İMM sigortası çerçevesinde belirlenmiş olan haller, sigortalıya sigortacı tarafından detaylı bir şekilde aktarılmaktadır.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Neden Yapılır?

Sigorta sahiplerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yapılabilen İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası, araç sahiplerinin üçüncü kişilere verebileceği zararları kapsar. Üçüncü kişilere verilen maddi veya fiziksel zararların zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanmayan kısımları karşılanır. Teminat, ek teminat olarak motorlu kara taşıtları için de geçerli olmaktadır.

Zorunlu trafik sigortasının karşı tarafta karşılayamadığı hasarları karşılayabilen bu sigorta türü, kapsamı aşmış tutarın tazmin edilmesini de sağlar. Zorunlu trafik sigortasının yetersiz kaldığı pek çok farklı alanda devreye giren İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası hayat kurtarıcı bir sigorta türü olarak nitelendirilmektedir. İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası, sigortalı kişilerin sigortalı oldukları süreç boyunca destek alabilmesini sağlar. Üçüncü şahısların ölümü, yaralanması veya sağlıklarının bozulması, üçüncü şahıslara ait olan mallarda meydana gelebilecek zararlara karşı kendisine karşı ileri sürülebilecek zarar taleplerinin neticeye ulaşması.

ÖRNEK:

8 de 8 kusurlu olduğunuz bir kaza da karşı tarafta meydana gelen maddi hasar toplam olarak 55.000 TL

Sizin trafik sigortanız bu hasarın bu hasarın sadece 35.000 TL sini kapsamaktadır geriye kalan

20.000 TL’lik hasar kasko poliçeniz yoksa sizden hukuksal olarak temin edilir. Bu kapsamda “İMM” poliçemiz

Yardımcı olmaktadır kalan bakiye “İMM” poliçemizden karşılanmaktadır.

Daha fazla bilgi için 444 4 629 numaralı telefondan ya da 0533 667 56 35 numaralı WhatsApp hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Ulusoy Sigorta olarak daima yanınızdayız.
Bu Yazıyı Paylaş:

Facebook Twitter Linkedin Reddit Tumblr

×  WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya bize info@ulusoysigorta.com.tr adresine bir e-posta gönderin.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?