KIYMET KAZANMA TENZİLİ NEDİR? HANGİ DURUMLARDA SİGORTADAN KESİLME OLUR?

  • Anasayfa
  • KIYMET KAZANMA TENZİLİ NEDİR? HANGİ DURUMLARDA SİGORTADAN KESİLME OLUR?
KIYMET KAZANMA TENZİLİ NEDİR? HANGİ DURUMLARDA SİGORTADAN KESİLME OLUR?

KIYMET KAZANMA TENZİLİ NEDİR? HANGİ DURUMLARDA SİGORTADAN KESİLME OLUR?

Gerçekleşen bir kaza durumunda aracınızda oluşabilecek maddi hasarı her ne kadar sigorta şirketleri karşılasa da poliçe şartlarınız gereği aracınızda oluşan hasarda belirli kesintiler yaşanabilir. Alacağınız teminat tutarında oluşan kesintilerin birçok sebebi olabilir. Kaza sonrasında kötü sürprizlerle karşılaşmamak için yaptıracağınız kaskonun poliçelerini dikkatli okuyarak, gerek görürseniz de bu kesintileri en aza indirebilmek için farklı teminatlar alarak kendinizi daha fazla güvenceye alabilirsiniz. Peki kaza sonrası oluşabilecek bu kesintilerin sebebi nedir? Bu yazımızda sizlere eskime payı ve kıymet kazanma tenzilinden, KDV tenzilinden, indirimin geri alınmasından, muafiyetten ve hasar ikame zeyilnamesi priminden bahsedeceğiz.

Eskime payı ve Kıymet Kazanma Tenzili Nedir?

Kıymet kazanma tenzili, tamirat işlemleri sırasında araca takılan yeni parçaların sigorta eksperinin saptadığı değer artışına göre tazminat miktarından düşülebilir. Örneğin kaza sonrasında değişmesi gereken parçalar akü, lastik gibi aracı kullandığınız süre boyunca eskiyebilecek parçalarsa, yeni takılan parçalar aracın değerini arttırdığı için kullanılmış lastikler ile yeni lastikler arasındaki fiyat farkı sigortanın karşıladığı ücretten düşebilir. Eğer sigorta esnasında eskime düşmeme teminatı alırsanız bu kesinti sizden yapılmaz. Eğer bu teminatı almamayı tercih ederseniz kıymet kazanma tenzili kaskoyu yaptırdığınız şirket hangi şirket olursa olsun sizden alınacaktır.

KDV Tenzili

KDV tutarı ile ilgili detayların poliçelerde dikkatle okunması gerekmektedir. Bazı şirketler aracın tarihi ile ilgili fatura tutarını, araç sahibinin gerçek kişi olması durumunda KDV kesintisi olmadan öder. Bu durumda araç sahibi şirket, KDV tutarını fatura tutarından düşerek ödeme gerçekleştirir.

İndirimin Geri Alınması

Hasar teminatının ödeme işlemi öncesi kasko poliçesi ve trafik sigortası poliçesi üzerindeki tüm teminatlar kontrol edilirken teminat miktarı da belirlenir. Bu durumda tenzil üzerinden fiyatlarda değişiklik olabilir. Hatalı bir indirim yapılması halinde, yeni bir ek belge oluşturularak yapılan indirim geri alınır. Poliçenizi düzenlerken sizlere yapılan indirimlere, teminatlara dikkat etmeniz önemlidir.

Muafiyet

Bazı poliçelerde belirli bir miktara kadar olan hasar sigorta kapsamına dahil edilmez. Dahil edilmeyen bu hasar tutarı tazminat miktarından düşerek sigortayı yaptıran kişi tarafından karşılanması beklenir. Poliçelerinizi düzenlerken muafiyet maddesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi durumda ufak kazalar da olsa bu kazaları sizin karşılamanız gerekebilir.

Hasar İkame Zeyilnamesi Primi

Hasar İkame Zeyilnamesi teminatı satın alınırsa teminat esnasında bu kesinti yapılmaz. Ancak teminatın satın alınmadığı durumlarda, araç için hazırlanan teminatın poliçede yer alan teminat tutarına getirilmesi için ek belge düzenlenir. Hasar ikame zeyilnamesine ait prim sigortalıya ödenecek olan tazminat bedelinden düşülür. Bu teminatın yapılması sigortadaki kesintinin önüne geçmektedir.

 

Siz de sigorta poliçenizi düzenlerken kesintilerle ilgili teminatı gözden geçirerek kaza sonrası hesaplanacak tazminat bedellerindeki azalmalara mani olabilir, teminatları satın alarak kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Ulusoy Sigorta olarak, sigorta hizmetinden en yararlı ve uygun şekilde faydalanabilmeniz için 50 yıldır çalışmaktayız. Eğer sigorta yaptırmak konusunda herhangi bir sorunuz varsa her zaman yanınızdayız. Bize 444 4 629 numaralı telefondan ya da sitemizde yer alan TEKLİF AL formlarından ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaş:

Facebook Twitter Linkedin Reddit Tumblr

×  WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya bize info@ulusoysigorta.com.tr adresine bir e-posta gönderin.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?